Endometrioza. Jak ją zdiagnozować? Jak wygląda leczenie?

Endometrioza to schorzenie, które dotyczy nawet 80% kobiet. Może powodować niepłodność i poronienia. Jedyną metodą usunięcia ognisk endometriozy jest operacja. Do niedawna w grę wchodziła jedynie laparoskopia. Teraz jest już nowa, mniej inwazyjna metoda.

Więcej

Niedrożność jajowodów - co dalej? Jak wygląda zabieg udrożnienia jajowodów pod kontrolą rentgenowską?

Badanie drożności jajowodów tzw. HSG wykonywane jest w wielu gabinetach ginekologicznych. Zabieg udrażniania bez narkozy i za pomogą rentgenu wykonywany jest jedynie w Lublinie w Zakładzie Radiologii Zabiegowej.

Więcej

Męska niepłodność. Jakie czynniki wpływają negatywnie na męskie nasienie? W jaki sposób można je poprawić?

Na jakość męskiego nasienia ma wpływ szereg czynników od bielizny po dietę. Wiele z nich wydaje się być błaha, ale może znacznie wpłynąć na ilość i ruchliwość plemników. Warto jest zgłębić ten temat, biorąc po uwagę fakt, że w 50% to czynnik męski jest przeszkodą w poczęciu dziecka.

Więcej

Stres i jego wpływ na starania o ciążę. Hiperprolaktynemia czynnościowa.

Stres nie jest niewidzialną blokadą w poczęciu dziecka. Ma on konkretne i wymierne skutki w organizmie kobiety. Należy do nich m.in. wysokie stężenie kortyzolu we krwi oraz prolaktyny. Często poziom prolaktyny wydaje się być w normie na czczo, ale okazuje się, że w stresującej sytuacji gwałtownie rośnie i stanowi naturalną antykoncepcję.

Więcej