Obserwacje w Modelu Creightona
obserwacje cyklu w modelu Creightona

Obserwacji cyklu w metodzie Naprotechnologii dokonuje się za pomocą modelu Creightona. Polega on na zapisywaniu na karcie obserwacji biologicznych markerów, które są kluczowe dla zdrowia i płodności kobiety. Te „biomarkery” są wyznacznikami czasu płodności i niepłodności. Nie jest to jednak metoda kalendarzykowa stosowana przez nasze mamy. Nie zakłada ona także dokonywania codziennych pomiarów temperatury, ani badania szyjki macicy. Jedyne obserwacje dokonuje się przy każdej wizycie w toalecie i zajmują one raptem kilka sekund, przez co metoda ta nie jest wcale uciążliwa, a jest za to bardzo miarodajna. Obserwacje polegają przede wszystkim na dokładnym opisie śluzu szyjkowego, ale również różnego rodzaju krwawień lub ich braku i dostarczają istotnych informacji na temat faz płodności i niepłodności w cyklu oraz stanu zdrowia ginekologicznego i rozrodczego kobiety. Badacze zauważyli, że wraz ze zbliżaniem się do owulacji, istotnie zmienia się śluz szyjkowy. Jest go znacznie więcej, staje się bardziej przejrzysty i rozciągliwy. Jednocześnie zmniejsza się jego lepkość i zawartość leukocytów. Przetrwanie plemników zależy bezpośrednio od obecności płodnego typu śluzu produkowanego przez szyjkę macicy w czasie owulacyjnym i okołoowulacyjnym.

Nauczenie się prawidłowego wyznaczania dni płodnych jest niezmiernie ważne. Dla zdrowych par dokładna wiedza o dniach płodnych może okazać się wystarczająca do uzyskania poczęcia. Ale dla niepłodnych par także jest bardzo ważna. Przy nieregularnych cyklach w każdym miesiącu owulacja może różnie wypaść. Stres czy też inne czynniki jak alkohol nie są też tu bez znaczenia. Dlatego uproszczenie, że owulacja wypada około 14go dnia cyklu jest często mylące. W jednym cyklu może to być dzień 14ty, w kolejnym 9ty, a w jeszcze następnym 21szy, a często badania krwi trzeba wykonać w konkretnym dniu cyklu (np. 7 dni po owulacji) by uzyskać najbardziej miarodajne wyniki. Także niektóre leki są skorelowane z dniami płodnymi. Dlatego też, aby w ogóle ruszyć z procesem leczenia para musi poświęcić minimum jeden miesiąc na naukę modelu Creightona.

Ponadto karta obserwacji jest już pierwszą wskazówką dla lekarza o występujących u danej kobiety nieprawidłowościach w cyklu i badaniach, które w związku z tym powinien jej zlecić. Mogą to być kwestie, których sama wcześniej nie zauważyła np. dłuższa niż średnia miesiączka, brązowe plamienia, mało płodnego śluzu itp. Te nieprawidłowości mogą już wskazywać na konkretne problemy np. hormonalne, zanim jeszcze wykonane zostały badania z krwi.

Modelu Creightona uczą certyfikowani instruktorzy. Ważne jest, aby modelu uczyć się od nich, a nie od innej pary, która już go stosuje. Instruktorzy musieli przejść długie szkolenie w języku angielskim, dysponują książką z obrazkami (bardzo pomocna przy pierwszych próbach opisu swojego śluzu) oraz wiedzą o różnych typach kobiecych cykli i obserwacji. Znajoma para może mieć zupełnie inne cykle od Twoich i nie będzie w stanie Ci poradzić co do prawidłowości zapisu obserwacji, które u niej np. nigdy nie wystąpiły. Instruktorzy służą pomocą przy każdej wątpliwości i dużo zapisów na karcie na początku korygują.

Lista niektórych instruktorów modelu Creightona: LINK