Wizyta u lekarza
wizyta u lekarza naprotechnologa

Po pierwszym miesiącu obserwacji cyklu możecie się już zapisać we dwoje do wybranego lekarza naprotechnologa.

Przeprowadzi on dokładny wywiad na temat przebytych chorób, diety, stylu życia, pracy, przyjmowanych leków itp. Przyjrzy się on Twojej karcie obserwacji i zleci Wam obojgu szereg badań z krwi i moczu, a możliwe że także badania ginekologiczne czy na alergie pokarmowe. Mężowi zostanie zlecona wizyta u urologa oraz badanie nasienia, często wraz z posiewem.
Taka wizyta z reguły trwa nawet ponad godzinę. Lekarz poświęca parze tyle czasu ile potrzebują. Stąd bywa, że często tworzy się kolejka, ale świadomość, że lekarz nie bada Was w pośpiechu i jest do Waszej całkowitej dyspozycji jest dużo cenniejsza i warta tego czekania.

Wizyty takie będą odbywały się cyklicznie. Na drugą musicie się stawić po zgromadzeniu wszystkich wyników badań. Na ich podstawie zostanie postawiona wstępna diagnoza i zastosowane pierwsze leczenie.

Warto przed wyborem lekarza poczytać najpierw o nim opinie na forach, zachowując jednak do nich pewien dystans. Często są to opinie skrajnie różne, bardzo subiektywne i pełne emocji. Ten sam lekarz może być w oczach jednej pary bardzo niekompetentny, a w oczach innej genialny.

Koszt pierwszych dwóch wizyt to wydatek ok. 280 zł w Warszawie. Kolejne wizyty kontrolne to koszt ok. 180 zł. Zlecone badania krwi to wydatek nawet 1000 zł. Warto jednak dokonać tej inwestycji. Pewnie nikt z nas się tak wcześniej gruntownie nie badał. Przy okazji mogą wyjść jakieś początki chorób, których symptomy moglibyśmy zauważyć wiele lat później i już trudniej byłoby je wtedy zwalczyć.

Lista niektórych lekarzy naprotechnologów: LINK

Spośród ośrodków leczenia niepłodności godne polecenia są: